Wycieczka nr 19/21

Powiększ Czcionkę:

                                             W niedzielę na wycieczkę     

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 26 września 2021 r. na wycieczkę nr 19 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.46 do Rębiszowa. Trasa wycieczki o długości 19 km przebiega w zachodniej części Przedgórza Rębiszowskiego. Od stacji kolejowej w Rębiszowie idziemy do Przecznicy. Tu wchodzimy na ścieżkę turystyczno-dydaktyczną wiodącą od Przecznicy, przez Gierczyn, do Krobicy. Utworzona w 2013 roku w ramach „Geoparku Krobica” ścieżka prowadzi śladami dawnego górnictwa rud metali – głównie cyny i kobaltu, którego historia sięga w tym rejonie drugiej połowy XVI w. Trasa obejmuje 12 stanowisk przedstawiających wydobycie kruszców i pokazujących w terenie pozostałości dawnych urządzeń górniczych. Pomiędzy stanowiskami znajdują się punkty widokowe na Pogórze Izerskie. W Krobicy zwiedzamy podziemną trasę turystyczną (wstęp płatny) wiodącą dawnymi wyrobiskami kopalni św. Jana oraz sztolni św. Leopolda. Jej długość wynosi 350 metrów, a przygotowana na trasie wystawa ukazuje dzieje i technikę wydobycia rud cyny od XVI do XIX wieku. Po zakończeniu zwiedzani polnymi drogami przez Mlądz idziemy do Rębiszowa, skąd o godz. 18.47 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wojciech Skowroński z Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr 18/21

Powiększ Czcionkę:

        

 

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 września 2021 r. na wycieczkę nr 18 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Zbiórka uczestników o godz. 9.15 na pętli autobusowej w Sobieszowie, gdzie będzie oczekiwała prowadząca wycieczkę Urszula Pawlikowska. Dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami MZK nr 7 i 9. Trasa wycieczki długości 13 km prowadzi przez środkową części Pogórza Karkonoskiego i fragment Kotliny Jeleniogórskiej. Od przystanku autobusowego idziemy drogami miejskimi, następnie wśród malowniczych form skalnych szlakiem przez las podchodzimy na górę Chojnik (627 m). Na szczycie okazałe ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania, można wejść na wieżę skąd rozciąga się piękna panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W przebudowanej północnej bastei znajduje się schronisko turystyczne PTTK. Po zwiedzeniu zamku (wstęp płatny) szlakiem zielonym przez Żelazny Mostek schodzimy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi willa „Pan Twardowski”, w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Z Zachełmia szlakiem niebieskim wędrujemy do Podgórzyna Dolnego i dalej drogą wzdłuż Podgórnej do Cieplic. Przed Parkiem Norweskim na zboczu Winnicy podziwiamy Cygańskie Skałki, grupę skalną z dobrze wykształconymi na powierzchni kociołkami wietrzeniowymi. Po krótkim spacerze po Cieplicach (Park Zdrojowy, Pałac Schaffgotschów) około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr 17/21

Powiększ Czcionkę:

 

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 12 września 2021 r. na wycieczkę nr 17 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Krzaczyny, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 16 km przebiega na pograniczu zachodnich Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Od przystanku autobusowego w Krzaczynie idziemy ul. Główną do szlaku zielonego, który doprowadzi nas do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było tu schronisko Tannenbaude stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Wędrując w dalszym ciągu szlakiem zielonym docieramy do Uroczyska, pięknego skalistego wąwozu, wypreparowanego przez potok Piszczak. Oglądamy tu malowniczy, choć niewielki wodospad. Następnie Żółtą Drogą i nieznakowaną ścieżką leśną schodzimy do najbardziej na południe wysuniętej części Kowar – Podgórza. Podchodzimy do nieczynnej linii kolejowej z Kowar do Kamiennej Góry, zaglądamy do przebitego w latach 1901-5 tunelu (wskazane latarki). Tunel ma długość 1025 m i jest jednym z najdłuższych w Polsce. Od tunelu ścieżkami leśnymi i polnymi idziemy na Kapliczne Wzgórze – dobry punkt widokowy na Kowary i Rudawy Janowickie. Na szczytowym stożku wznosi się otoczona wieńcem starych drzew barokowa kaplica św. Anny. W końcowej części wędrówki schodzimy do centrum Kowar, oglądamy najciekawsze zabytki (kościół p.w. Imienia NMP, Ratusz) i o godz. 17.37 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr 15/21

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 29 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 15 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd sprzed dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 8.28 do Jagniątkowa.

Trasa wycieczki długości 16 km przebiega w zachodniej części Karkonoszy. Z autobusu wysiadamy na pętli koło Domu Hauptmanna i Koralową Ścieżką podchodzimy do Rozdroża pod Śmielcem. Tu skręcamy na Ścieżkę nad Reglami i przez Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem dochodzimy do Śnieżnych Stawków. Położone na dnie kotła polodowcowego jeziorka utworzyły się w zagłębieniach miedzy morenami, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach z urzekającymi widokami na skaliste ściany Śnieżnych Kotłów. Wędrując w dalszym ciągu Ścieżką nad Reglami docieramy do schroniska PTTK „Pod Łabskim Szczytem”. W miejscu obecnego schroniska w połowie XVII wieku powstała strażnica graniczna, która później przekształciła się w budę pasterską, a następnie w schronisko turystyczne. Po odpoczynku schodzimy szlakiem żółtym (Stara Droga) obok okazałych granitowych baszt zwanych Kukułczymi Skałami, poniżej mijamy pozostałości ryz (drewniane rynny służące dawniej do spuszczania drewna). Koło Muzeum Mineralogicznego wchodzimy do Szklarskiej Poręby, skąd po godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS lub pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga: wędrówka górska, ze względu na trudne podejścia trasa zalecana dla wprawionych turystów.

Wycieczkę prowadzi Urszula Pawlikowska z Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Czeska Szwajcaria

Powiększ Czcionkę:

LI Rajd na Raty

Wycieczka autokarowo - piesza

Czeska Szwajcaria

11.09.2021 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie’ w Jeleniej Górze

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00

Powrót do Jeleniej Góry około godz. 21.

W trakcie wycieczki zobaczymy najciekawsze miejsca Czeskiej Szwajcarii, obszaru uformowanego z piaskowca: urzekające formacje skalne oraz głębokie wąwozy tworzące niepowtarzalną atmosferę, której urokowi trudno się oprzeć. Ze względu na strome zejścia i podejścia wskazane jest posiadanie kijków. Długość trasy pieszej – 13 km.

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Liberec – Mezní Louka – Hřensko

- Děčín - Jelenia Góra

Mezní Louka: z parkingu przez wieś Mezná idziemy do doliny Kamienicy, wchodzimy w wydrążony przez rzekę piękny kanion. Część trasy pokonujemy na łodziach, do Hřenska docieramy malowniczą ścieżką miejscami podwieszoną do ścian skalnych, przechodzimy przez tunele wykute w skałach

   

Hřensko – tu rozpoczynamy spacer do Pravčickiej Bramy, symbolu Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Pravčicka Brama jest największym naturalnym skalnym mostem w Europie. Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m, wysokość otworu 16 m, w otoczeniu znajdują się liczne formacje skalne z galeriami widokowymi.

 
   

Koszt wycieczki: 105 zł członkowie PTTK

                           115 zł pozostali uczestnicy

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW

Wstępy: 220 kč, 80 kč emeryci (po okazaniu legitymacji)

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”

Jelenia Góra ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wycieczka nr.14/21

Powiększ Czcionkę:

        

 

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 22 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 14 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Głuszycy ( z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny).

Trasa wycieczki długości 15 km przebiega w zachodniej części Gór Sowich. Zobaczymy dwa zespoły obiektów Projektu Riese, największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec rozpoczętego i niedokończonego w latach 1943-1945. Od stacji kolejowej w Głuszycy idziemy do miasta, tu wchodzimy na niedawno otwartą ścieżkę historyczno-przyrodniczą prowadzącą przez Kompleks Soboń, jedną z części Projektu Riese. Następnie wędrując szlakiem żółtym docieramy do Kompleksu Osówka, mijamy tajemnicze budowle określane jako „kasyno” i „siłownia” i schodzimy do miejsca odpoczynku. W czasie przerwy można zwiedzić sztolnie „Podziemnego Miasta Osówka” (wstęp 25 zł). W końcowej części wycieczki szlakiem czarnym przez Kolce idziemy do Głuszycy. W Kolcach odwiedzimy Cmentarz Ofiar Faszyzmu, pochowano tu około 2 tysięcy więźniów zmarłych lub zamordowanych w trakcie budowania kompleksu Riese.

O godz.18.12 ze stacji Głuszyca Górna odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr 13/21

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 13 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 10 o godz. 7.51 do Dziwiszowa. Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w środkowej części Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z autobusu wysiadamy na pętli w Dziwiszowie Górnym, powyżej przystanku oglądamy krzyż pokutny, następnie podchodzimy na przełęcz. Przełęcz Widok już w XIX w. była znana jako miejsce w którym zatrzymywały się dyliżanse dla podziwiania wspaniałej panoramy Karkonoszy, po jej obejrzeniu idziemy na Krzyżową, szczyt o wysokości 567, również posiadający doskonałe walory widokowe. Nazwa pochodzi od ustawionego tu krzyża, roztacza się stąd panorama Grzbietu Zachodniego i Pogórza Kaczawskiego. Następnie schodzimy do Podgórek, w centrum wsi znajduje się dawny kościół parafialny, po pożarze w połowie XIX w. w ruinie, w 2006 r. wyremontowany, na wieży urządzono punkt widokowy. Ścieżkami leśnymi idziemy do Jaskini Walońskiej, niewielkiej (15 m dł.) jaskini krasowej z ubogą szatą naciekową. Od jaskini podchodzimy na Skopiec (724 m), najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Na położonej poniżej Przełęczy Komarnickiej w wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. Z przystanku MZK w pobliżu kościołów o godz. 17.00 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht (tel. nr 500279011). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr 12/21

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Kowar.

Trasa długości 15 km przebiega w południowo- zachodniej części Rudaw Janowickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Kowary dworzec kolejowy, idziemy przez miasto oglądając najciekawsze zabytki (kościół p.w. Imienia NMP, Ratusz), szlakiem zielonym docieramy do dawnej leśniczówki Bukowa, gdzie wchodzimy na Stary Trakt Kamiennogórski. Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W dalszym ciągu szlakiem zielonym podchodzimy na Skalnik – najwyższy szczyt (945m) Rudaw Janowickich. Na południowym zboczu szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, na zboczu pn.-zach. ciągną się rozległe granitowe gołoborza. Skalnik posiada dwie kulminacje, na niższą o nazwie Mała Ostra prowadzą wykute w skale schodki. Na górze, zabezpieczony barierką wybitny punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy szlakiem czerwonym obok Kamiennej Ławki i przez Przełęcz pod Średnicą (przy drodze kamienne drogowskazy z początku XX w.) do Bukowca. We wsi stoi klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena, powyżej na wzgórzu pseudoantyczna Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. W pobliżu pałacu zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki idziemy do Kostrzycy, skąd o godz. 17.42 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

LI Rajd na Raty

Powiększ Czcionkę:

LI Rajd na Raty

Wycieczka autokarowa

Kamieniec Ząbkowicki, Srebrna Góra

21.08.2021 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie’ w Jeleniej Górze

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry. z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00

Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20.

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Kamieniec Ząbkowicki – Srebrna Góra – Jelenia Góra

Kamieniec Ząbkowicki: zwiedzamy tu imponujące okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych romantyczne założenie pałacowe powstałe w połowie XIX wieku. Zniszczony po II wojnie światowej obiekt jest sukcesywnie rekonstruowany od końca lat 80-tych XX w. Szczególne wrażenie robią sklepienia sali balowej, ogromy taras widokowy i najwyższa na Dolnym Śląsku fontanna. Po zwiedzeniu pałacu schodzimy do położonego poniżej pocysterskiego zespołu klasztornego, którego najcenniejszym obiektem jest kościół Wniebowzięcia NMP z bogatym barokowym wyposażeniem i obrazami „ Śląskiego Rembrandta” Michała Willmanna.

   

 

Srebrna Góra – główną atrakcją jest XVIII-wieczna twierdza, unikatowy obiekt w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy, jedno z największych i najnowocześniejszych w chwili powstania górskich założeń obronnych Europy. Przewodnik w stroju historycznym oprowadzi nas po częściach naziemnych i podziemnych kazamatach, na zakończenie wejdziemy na koronę Donżonu (taras widokowy).

   

Koszt wycieczki: 85 zł członkowie PTTK

                           95 zł pozostali uczestnicy

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW

Wstępy: 45 zł

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”

Jelenia Góra ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wycieczka nr11/21

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 11 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Gorzanowa ( z przesiadkami na stacjach Wałbrzych Główny i Kłodzko Główne).

Trasa wycieczki długości 15 km przebiega na styku Rowu Górnej Nysy, Kotliny Kłodzkiej i Krowiarek. Od przystanku kolejowego w Gorzanowie szlakiem niebieskim podchodzimy na Wapniarkę. Nazwa góry pochodzi od występujących tu wapieni krystalicznych, w przeszłości wydobywanych. Ze skałki na szczycie panorama Masywu Śnieżnika i Krowiarek, drewniana wieża widokowa jest zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Przy schodzeniu mijamy wyrobiska dawnych kamieniołomów i ruiny wapiennika, w którym wapienie były przerabiane. Kłodzką Drogą Świętego Jakuba idziemy do Żelazna. We wsi oglądamy stojący na wzniesieniu, otoczony murem obronnym kościół pw. św. Marcina z XIV wieku znacznie przebudowany w XVII w w stylu barokowym, wewnątrz bogate gotyckie i barokowe wyposażenie. Cennym zabytkiem jest również gotycka wieża mieszkalna z przełomu XV/XVI wieku, obecnie obiekt prywatny. W końcowej części wędrówki przez Przełęcz Mielnicką idziemy do Gorzanowa, skąd o godz. 16.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką na stacji Kłodzko Miasto). Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.