W niedzielę na wycieczkę 25-26.04.2020

Powiększ Czcionkę:
         
 
 
 
W niedzielę na wycieczkę
 
Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniach 25-26 kwietnia 2020 r. na wycieczkę w ramach L Rajdu na Raty. Trasa dwudniowej wycieczki górskiej przebiega w Górach Bystrzyckich. Nocleg został zarezerwowany w schronisku PTTK Jagodna na Przełęczy Spalona (pokoje wieloosobowe).
W sobotę 25 kwietnia przejazd pociągiem do Bystrzycy Kłodzkiej (z przesiadkami na stacjach Wałbrzych Główny i Kłodzko Główne). W Bystrzycy Kłodzkiej zwiedzamy znajdujące się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z historią niecenia ognia oraz opakowania i etykiety zapałczane. Oglądamy najciekawsze zabytki miasta: fragmenty murów obronnych, kamienny pręgierz z XVI w., ratusz z XIX w., barokową kolumnę Trójcy Świętej, kościół p.w. św. Michała Archanioła. Po opuszczeniu miasta wędrujemy szlakiem zielonym przez szczyt Zalesie do schroniska Jagodna, długość trasy 11 km, suma podejść 500 m. 
Wieczór w schronisku można spędzić przy dźwięku gitar duetu Adam Jarząbek- Jarek Jurkiewicz przepięknie wykonującego piosenki Jaromira Nohavicy we własnych aranżacjach, z tekstami w polskim przekładzie. Ze względu na konieczność rezerwacji biletów (koszt 20 zł) udział w koncercie należy zgłosić przy zapisie na wycieczkę. 
W niedzielę po śniadaniu wychodzimy ze schroniska szlakiem niebieskim na najwyższy szczyt gór Bystrzyckich – Jagodną (997 m. n.p.m.). Na wierzchołku podziwiamy wspaniałą panoramę z wybudowanej w zeszłym roku 23 metrowej wieży widokowej. Następnie tą sama drogą wracamy do schroniska i dalej szlakiem czerwonym przez Ponikwę wędrujemy do Długopola Zdroju. Długość trasy 19 km (bez wejścia na Jagodną 11 km). Po krótkim spacerze po Parku Zdrojowym i degustacji miejscowych wód odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. 
Godziny wyjazdu i powrotu zostaną podane w późniejszym terminie ze względu na zmiany rozkładu jazdy. 
Cena noclegu 38 zł – płatne przy zapisie w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”, Jelenia Góra,        ul. 1 Maja 86 (tel. 75 752 58 51). 
W schronisku dodatkowa opłata za pościel 10 zł (można zabrać własny śpiwór lub pościel). 
Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.