Wycieczka nr 12/21

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Kowar.

Trasa długości 15 km przebiega w południowo- zachodniej części Rudaw Janowickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Kowary dworzec kolejowy, idziemy przez miasto oglądając najciekawsze zabytki (kościół p.w. Imienia NMP, Ratusz), szlakiem zielonym docieramy do dawnej leśniczówki Bukowa, gdzie wchodzimy na Stary Trakt Kamiennogórski. Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W dalszym ciągu szlakiem zielonym podchodzimy na Skalnik – najwyższy szczyt (945m) Rudaw Janowickich. Na południowym zboczu szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, na zboczu pn.-zach. ciągną się rozległe granitowe gołoborza. Skalnik posiada dwie kulminacje, na niższą o nazwie Mała Ostra prowadzą wykute w skale schodki. Na górze, zabezpieczony barierką wybitny punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy szlakiem czerwonym obok Kamiennej Ławki i przez Przełęcz pod Średnicą (przy drodze kamienne drogowskazy z początku XX w.) do Bukowca. We wsi stoi klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena, powyżej na wzgórzu pseudoantyczna Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. W pobliżu pałacu zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki idziemy do Kostrzycy, skąd o godz. 17.42 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht