W niedzielę na wycieczkę nr 5/21r

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 20 czerwca 2021 r. na wycieczkę nr 5 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Ścinawki Średniej ( z przesiadką w Wałbrzychu Głównym).

Trasa wycieczki długości 18 km prowadzi przez środkową część Wzgórz Ścinawskich. Ze stacji kolejowej, mijając kościół Ewangelicko-Metodystyczny i barokowy kościół pw. Bożego Ciała wędrujemy do Wambierzyc. Ta malowniczo położony między trzema wzgórzami miejscowość jest od kilkuset lat ośrodkiem kultu maryjnego odwiedzanym przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne (bazylika z cudowną figurką Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin), Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka (ponad 800 figurek) stanowią prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek oraz indywidualne zwiedzanie. Następnie szlakiem czarnym idziemy do Ratna Dolnego, gdzie z bezpiecznej odległości (zakaz wstępu ze względu na bardzo zły stan obiektu) oglądamy ruiny renesansowego zespołu pałacowego. Z Ratna polnymi ścieżkami docieramy do rozdroża, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na Góry Stołowe i Wzgórza Ścinawskie. W tym miejscu zmieniamy szlak na zielony, który doprowadzi nas przez Ścinawkę Górną do stacji kolejowej. Po drodze oglądamy starannie restaurowany dwór renesansowy nazywany Zamkiem Kapitanowo.

O godz. 17.36 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka w dniach 4-5.09.2021 r

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę  na  wycieczkę Zarząd  Oddziału  PTTK  „Sudety  Zachodnie”  wraz  z  redakcją  „Nowin  Jeleniogórskich”  zapraszają  w dniach  4-5  września  2021  r. z na  wycieczkę  w  ramach  LI  Rajdu  na  Raty.  Trasa  dwudniowej  wycieczki górskiej  prowadzi  przez  Wzgórza  Lewińskie  oraz  pogranicze  Gór  Bystrzyckich  i  Stołowych.  Nocleg został  zarezerwowany w  schronisku PTTK  „Pod Muflonem”  (pokoje  4-5 osobowe). W  sobotę  4  września  przejazd  pociągiem  do  Lewina  Kłodzkiego.  Stąd  wychodzimy  na  o  trasę długości  15km: Lewin  Kłodzki  -  Przełęcz  Lewińska  –  Przełęcz  w  Grodźcu    -  Grodczyn    –  Zamek  Homole  -    Zielone Ludowe  –  Duszniki  Zdrój  –  Schronisko  PTTK  „Pod Muflonem”. W niedzielę  po śniadaniu  wychodzimy ze  schroniska  na  trasę  około 13 km: Schronisko  PTTK  „Pod  Muflonem”    –Stare  Bobrowniki    –    Nowe  Bobrowniki    –    Szczytna    –   -  Zamek  Leśna  –  Piekielna  Przełęcz  –  Polanica  Zdrój  PKP Z  Polanicy  Zdroju odjeżdżamy pociągiem  do Jeleniej  Góry. Godziny  wyjazdu  i  powrotu  zostaną  podane  w  późniejszym  terminie  ze  względu  na  zmiany  rozkładu jazdy.   Cena  noclegu  30  zł  –  płatne  przy  zapisie  w  Oddziale  PTTK  „Sudety  Zachodnie”,  Jelenia  Góra,        ul. 1  Maja  86 (tel. 75  752 58 51).   W schronisku dodatkowa  opłata  za  pościel  10 zł  (można  zabrać  własny śpiwór  lub pościel).   Wycieczkę  prowadzi  Jarosław  Kapczyński  z  Kowar. Uczestnicy  we  własnym  zakresie  ubezpieczają  się  od  następstw  nieszczęśliwych  wypadków, członkowie  PTTK  z  opłaconą  składką  objęci  są  ubezpieczeniem  zbiorowym.

Plan wycieczek na 2021 r

Powiększ Czcionkę:

Otwórz załącznik KLIKAJĄC NA PLIK

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (PLAN WYCIECZEK 2021.pdf)PLAN WYCIECZEK 2021.pdf 324 kB

LI Rajd na Raty Wycieczka autokarowa Jaworzyna Śląska, Wojsławice 10.07.2021 r

Powiększ Czcionkę:

LI Rajd na Raty Wycieczka autokarowa Jaworzyna Śląska, Wojsławice 10.07.2021 r

 

kliknij na plik w załączniku

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Jaworzyna Śląska, Wojsławice 10.07.21 program (1).pdf)Jaworzyna Śląska, Wojsławice 10.07.21 program (1).pdf 1080 kB

W niedzielę na wycieczkę 2021 r

Powiększ Czcionkę:

      

 

W niedzielę na wycieczkę

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają do udziału w pięćdziesiątym pierwszym Rajdzie na Raty. W wycieczkach rajdowych może brać udział każdy, komu miły jest czynny wypoczynek na krajoznawczej wędrówce. Żadnych formalności uprzednio załatwiać nie trzeba. Wycieczki piesze długości 12–18 km przebiegające przez najciekawsze tereny Dolnego Śląska oraz przygraniczne rejony Czech i Niemiec (po zniesieniu ograniczeń w przekraczaniu granicy) będą odbywały się we wszystkie niedziele i święta do 5 grudnia br. bez względu na pogodę a prowadzą je społecznie przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Turyści ponoszą tylko indywidualnie koszty przejazdów i wstępów. Nie jest potrzebne wcześniejsze zgłaszanie udziału w imprezie (z wyjątkiem wycieczek wielodniowych). Wystarczy zgłosić się na miejscu zbiórki, gdzie zawsze oczekuje prowadzący.

Rajd rozpoczynamy w tym roku z trzymiesięcznym opóźnieniem spowodowanym sytuacją epidemiologiczną. Pierwsza wycieczka odbędzie się w niedzielę 30 maja 2021 roku. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Wyjazd pociągiem o godz. 9.28 do Wojanowa. Trasa długości 12 km prowadzi przez pn.-wsch. część Wzgórz Łomnickich. Od stacji kolejowej idziemy drogą na południe, po 1,5 km spotykamy dwa znakomicie odrestaurowane zespoły pałacowo-parkowe: Pałac Wojanów i położony po drugiej stronie Bobru Pałac Łomnica. Następnie po przekroczeniu rzeki Łomnicy kontynuujemy wędrówkę drogami polnymi. Oglądamy szereg ciekawostek geologicznych: mutony albo barańce – wyniosłości skalne o charakterystycznym kształcie powstałe w wyniku procesu mechanicznego niszczenia podłoża wywołanego przez lodowiec; interesujące formy granitu kulistego - w wyrobisku dawnej cegielni „granitowe jajo” oraz na wzgórzu za domami przysiółka Łomnicy „skalne jabłuszko”. Przez teren dawnego poligonu idziemy na Zamkową Górę, na szczycie w średniowieczu znajdował się niewielki zamek (widoczne nikłe ślady muru).

Za południową obwodnicą Jeleniej Góry podchodzimy na Wzgórze Zamkowe (zwane również pod nazwą Paulinum). Pod wierzchołkiem stoi pałac wzniesiony w 1870 r. przez jeleniogórskiego przemysłowca Kramstę , obecnie mieści się tu luksusowy hotel. Na szczycie wzniesienia okazała baszta skalna, dawniej punkt widokowy. W końcowej części wędrówki schodzimy do centrum Jeleniej Góry. Na trasie wycieczki przewidziane jest ognisko, przy którym dokonamy uroczystej inauguracji pięćdziesiątego pierwszego sezonu Rajdu na Raty.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Podsumowanie

Powiększ Czcionkę:

Witam

 Wędrówki tegorocznego Rajdu na Raty dwukrotnie przerwała nam epidemia. Ostatnia wycieczka odbyła się w dniu 11 października, planowane uroczyste zakończenie jubileuszowej 50 imprezy nie doszło do skutku. W przyszłym roku termin rozpoczęcia 51 edycji Rajdu będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej. Planujemy rozpoczęcie połączyć z uroczystym podsumowaniem pięćdziesięciu lat rajdowego wędrowania. 

Szanowni Rajdowicze

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju, szczęścia i radości.
Niech Nowy Rok 2021 przyniesie wszelką pomyślność i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń, również tych turystycznych i krajoznawczych.

                                 

                                             Wiktor i Maria Gumprechtowie

image.png

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (RnR  2020 podsumowanie.doc)RnR 2020 podsumowanie.doc 37 kB

Wycieczka nr 23/20

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 października 2020 r. na wycieczkę nr 23 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd pociągiem o godz. 8.31 do Kamiennej Góry (z przesiadką w Sędzisławiu).

Trasa długości 14 km prowadzi z Kotliny Kamiennogórskiej do Kotliny Marciszowskiej wschodnim fragmentem Rudaw Janowickich. W Kamiennej Górze oglądamy najciekawsze zabytki miasta: kościół śś. Piotra i Pawła (XV-XVI w. z bogatym, zróżnicowanym wyposażeniem), kościół MB Różańcowej (wzniesiony w 1720r. jeden z 6 tzw. Kościołów Łaski), Ratusz (okazała neorenesansowa budowla z 1905r.), cmentarz żydowski (założony w XVIII w.), zabytkowe kamienice. Z miasta szlakiem żółtym idziemy do Raszowa, w centrum wsi kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, a w nim wysokiej klasy zabytek: mauzoleum rycerskiej rodziny Schaffgotschów z renesansowo-manierystycznym zespołem rzeźb nagrobnych o wybitnych walorach artystycznych. Po zwiedzeniu mauzoleum leśnymi ścieżkami zboczem Wielkiej Kopy idziemy do Wieściszowic mijając po drodze Kolorowe Jeziorka (Zielony Stawek, Błękitne i Purpurowe Jeziorko) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni pirytu. We wsi oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVI w (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z połowy XIX wieku. W końcowej części wędrówki przez przysiółek „Pod Zegarem” i dalej wzdłuż Mienicy trasą dawnej kolejki wąskotorowej idziemy do Marciszowa, skąd o godz. 16.55 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr22/20

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 października 2020 r. na wycieczkę nr 22 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd pociągiem o godz. 8.31 do Lubawki (z przesiadką w Sędzisławiu).

Trasa długości 15 km przebiega w Górach Kruczych po polskiej i czeskiej (Vraní Hory) stronie. Od stacji kolejowej idziemy przez tory w kierunku Ulanowic (niegdyś samodzielna wieś, dziś część Lubawki), mijamy stadion i szlakiem zielonym stromo podchodzimy na Kruczą Skałę. Szczyt o wysokości 681m zbudowany jest z porfirów, które na pd-zach zboczu tworzą blisko 100m wysokości urwisko, na krawędzi punkt widokowy zabezpieczony barierką (zbocza i wierzchołek objęte ochroną w ramach florystyczno-krajobrazowego rezerwatu przyrody „Kruczy Kamień”). W dalszym ciągu szlakiem zielonym dochodzimy do węzła szlaków zwanego Krzyżówką BHP, skąd podchodzimy na graniczny grzbiet, przekraczamy granicę i docieramy do niebieskiego szlaku, który zaprowadzi nas na Královecký Špičák – najwyższy szczyt (881m) Gór Kruczych (Vraních hor). W końcowej części wędrówki schodzimy do Královca, skąd o godz. 18.10 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Sędzisławiu). Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk

Opracował Wiktor Gumprecht

W niedzielę na wycieczkę nr 20 , 21/20

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w sobotę 26 września 2020 r. na wycieczkę nr 20 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 12.58 z przystanku „Stadion Miejski” (dawniej „Tunel”) autobusem nr 11 do Wojanowa (przystanek Wojanów Biblioteka)

Wycieczka organizowana jest w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia PTTK. Weźmiemy udział w Zlocie Gwiaździstym – „Aleja Dębowa 70-lecia PTTK”. Z Wojanowa drogą polną idziemy do Karpnik, gdzie przy ulicy Sportowej 11 (obok siłowni plenerowej) zbierają się uczestnicy zlotu. Sadzimy drzewa wzdłuż przyszłej alei dębowej, której nazwa upamiętni jubileusz PTTK. Po zakończeniu pracy idziemy przez Karpniki, obok schroniska „Szwajcarka” do Trzcińska, skąd o godzinie 18.18 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Wycieczka nr 21 odbędzie się w niedziele 27 września. Wyjazd o godzinie 7.24 z Jeleniej Góry autobusem kolejowej komunikacji zastępczej do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie przesiadamy się na pociąg do Kořenova. W Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 13 km przebiega na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Ze stacji w Kořenovie ruszamy szlakiem niebieskim, w części Kořenova o nazwie Tesařov oglądamy niewielki kościół postawiony tu w 1909 roku przez niemieckich ewangelików, w pobliżu dwa bunkry będące częścią umocnień budowanych w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czesko-niemieckiej. Z Tesařova podchodzimy szlakiem niebieskim na górę Hvězda (959 m). Na szczycie kamienna wieża widokowa Štěpánka (wstęp 30 kč) budowana w latach 1847-1892, z platformy widokowej rozciąga się nieograniczony widok we wszystkich kierunkach. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska namiestnika cesarskiego, który wizytując budowę drogi między Libercem a Trutnovem odwiedził to miejsce. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Příchovic, mijamy neoromański kościół św. Vita i kierujemy się do położonego na skraju wsi, otwartego w 2013 r. Muzeum Járy Cimrmana, fikcyjnej postaci czeskiego geniusza- wybitnego wynalazcy, architekta, pisarza, kompozytora, malarza, itd. (wstęp 45 kč), częścią obiektu jest wieża widokowa Maják. Po zwiedzeniu muzeum zatrzymamy się na odpoczynek w położonym tuż obok Minibrowarze U Čápa. Z Příchovic szlakiem żółtym, mijając po drodze leśną kaplicę św. Gotharda z 1817 roku idziemy do punktu widokowego Šulíkova skála. W końcowej części wędrówki krętą drogą schodzimy do Tanvaldu (na skraju miasta stoi neogotycki kościół św. Franciszka), skąd o godz. 17.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk

Opracował Wiktor Gumprecht

Wycieczka nr,19/20

Powiększ Czcionkę:

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 20 września 2020 r. na wycieczkę nr 19 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilety na pociągi IC do Wałbrzycha Głównego i z powrotem oraz bilet powrotny według taryfy Polska – Czechy od Wałbrzycha Głównego do Adršpachu. O godzinie 7.09 odjeżdżamy pociągiem pośpiesznym IC do Wałbrzycha Głównego, gdzie przesiadamy się na pociąg KD do Teplic nad Metuji.

Trasa długości 15 km przebiega w rezerwacie przyrody „Adršpašsko–teplické skály”. Od przystanku kolejowego Teplice nad Metují skály idziemy do wejścia do rezerwatu (wstęp 120 kč), następnie szlakiem żółtym przez Wilczy Wąwóz wędrujemy do Adrszpaskiego Skalnego Miasta. Oglądamy tu ciekawie wymodelowane przez naturę bloki skalne, wśród nich będące symbolem tego miejsca baszty skalne o nazwie Kochankowie oraz Starosta i Starościna oraz płyniemy łodziami po malowniczym jeziorku powstałym po przegrodzeniu rzeczki Metují (50 kč). Na skraju skalnego miasta mijamy kolejne jeziorko (dawna piaskownia) z trasą spacerową wokół.

Po wyjściu z rezerwatu szlakiem żółtym idziemy na Křížový Vrch nazwany tak od Drogi Krzyżowej urządzonej tu w XVII w. Poszczególne jej stacje w formie żeliwnych reliefów przymocowane są wprost do skał. Mijając oryginalnie uformowane bloki piaskowcowe wspinamy się na szczyt gdzie z platformy obok żelaznego krzyża rozpościerają się wspaniałe widoki na Adršpaskie skały, Karkonosze, Góry Kamienne i Sowie. W końcowej części wędrówki schodzimy przez Zdoňov do stacji kolejowej w Adršpachu, skąd o godz. 18.49 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu), gdzie docieramy o godz. 21.31.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk

Opracował Wiktor Gumprecht